Biografia patrona

Prof. Generał Elżbieta Zawacka

Przy wyborze imienia dla naszej szkoły kierowaliśmy się przekonaniem, że patron powinien symbolizować istotne wartości, takie jak patriotyzm, poświęcenie dla innych, pracowitość, odwaga oraz nawiązywać do naszego dziedzictwa historycznego, charakteryzując się nienaganną postawą moralną.

Elżbieta Zawacka to postać wyjątkowa i zasłużona dla naszej ojczyzny i regionu. Wpisała się do naszej historii jako wielka patriotka, generał, pierwsza kobieta – cichociemna, pedagog, naukowiec, społecznik, założycielka  Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskiej Armii Krajowej i Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu. Była niezłomną Polką walczącą o wolność ojczyzny i równość kobiet w każdej sytuacji historycznej. Poświęciła całe swoje życie obronie tych idei, nie bacząc nawet na grożące jej konsekwencje, włącznie z więzieniem.

Jako patronka naszej szkoły może być wzorem i autorytetem dla każdego młodego człowieka. Jej imię może wzbogacać działania i tradycje naszej placówki, integrować całą społeczność w duchu patriotyzmu oraz poszanowania praw drugiego człowieka.

Imię profesor generał Elżbiety Zawackiej nada naszej szkole wyjątkową, odrębną tożsamość.

EZ